ଉଭୟ ରୋଗୀ ପୁରୁଷ, 66 ବର୍ଷ ଏବଂ 46 ବର୍ଷ, ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇଛନ୍ତି | ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି। ଓମିକ୍ରନ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରର 2 ଟି ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି |

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କରୋନାଭାଇରସର ନୂତନ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ର ଦୁଇଟି ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ନକରି ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ କହିଛି।
ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 29 ଟି ଦେଶରେ SARS-CoV-2 ର Omicron variant ର 373 ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭାରତ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

“ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ବିଷୟରେ ଆମକୁ ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସଚେତନତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜରୁରୀ ଅଟେ। କୋଭିଡ-ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜନସମାବେଶରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ” ବୋଲି ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ Dr ବଳରାମ ଭର୍ଗାଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ବୃଦ୍ଧି ଏକ ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଟେ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣରେ ବିଳମ୍ବ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।
କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ 5 ଟି ସମ୍ପର୍କ ପଜିଟିଭ୍ |
ନଭେମ୍ବର 22 ରୁ 25 ମଧ୍ୟରେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା 46 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନୋଟି ପ୍ରାଥମିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ 46 ସେକେଣ୍ଡ୍ ପୁରୁଷର ଦୁଇଟି ଦଳୀୟ ସମ୍ପର୍କ |
ବ୍ରୁହାଟ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ମହାନଗର ପାଲିକେ (ବିବିଏମ୍ପି) ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ନମୁନା ଜିନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ଏବଂ ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।
“46 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 13 ଟି ପ୍ରାଥମିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ 205 ଟି ସେକେଣ୍ଡାରୀ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ନଭେମ୍ବର 22 ରୁ 25 ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ପ୍ରାଥମିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଦୁଇଟି ସେକେଣ୍ଡାରୀ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତେ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଜେନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି, ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି |
‘ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ବୁଷ୍ଟର ଟିକା ଡୋଜ ପାଇଁ ବ Scientific ଜ୍ଞାନିକ କାରଣ’

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲାଭ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, କେଉଁ ଟୀକାକରଣରେ କେଉଁ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ତାହା ବ ost ଼ାଇବା ପାଇଁ ବ scientific ଜ୍ scientific ାନିକ କାରଣ |

First Omicron Case in India

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ଉଭୟ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ରଣନୀତି ଯାହା ଆମକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଦେବ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ମହତ୍ତ୍ about ବିଷୟରେ NITI ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ଡକ୍ଟର ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ସ un ଭାଗ୍ୟବଶତ that ଆମର ସାଧନ (ଟୀକାକରଣ) ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଅଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କ no ଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଟୀକାକରଣର କଭରେଜ ବ increase ିବାକୁ ପଡିବ। ଦେଖନ୍ତୁ ବଡ ଚିତ୍ର, ଆମର ଏହି ଉପକରଣ ଅଛି ଏବଂ ଆମକୁ ଏହି ଉପକରଣ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | “

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସଂଶୋଧିତ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ |

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଉପରେ ବିଶ୍ global ର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଏହାର ବିମାନ ଯାତ୍ରା ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଂଶୋଧିତ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ନିୟମ କେବଳ ତିନିଟି “ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ” ଦେଶ – ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବୋତସ୍ୱାନା ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସାତ ଦିନିଆ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରେ | ବୋର୍ଡିଂ ପୂର୍ବରୁ 72 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ |

Covid 19 Variant B.1.1.529

‘ବିପଦରେ’ ଦେଶରୁ ଆଉ ପାଞ୍ଚଜଣ ଯାତ୍ରୀ ମୁମ୍ବାଇରେ କୋଭିଡ୍ -19 ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି |

ବ୍ରାହ୍ମଣବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ’ରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁବାର ଦିନ COVID-19 ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାର ଅତିରିକ୍ତ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ସୁରେଶ କାକାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିବା ଏଭଳି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନଅକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ବିଏମସି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚଜଣ ଯାତ୍ରୀ ପୁରୁଷ, ଯେଉଁମାନେ ନଭେମ୍ବର 17 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 2 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣ ଲଣ୍ଡନରୁ, ଜଣେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରୁ ଏବଂ ପଞ୍ଚମଟି ଜର୍ମାନରୁ ଆସିଥିଲେ।

ସିରିଜ୍ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ CSA କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ବିସିସିଆଇ ସମସ୍ତେ ସେଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ତିନୋଟି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା |

ବିସିସିଆଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (CSA) କୁ ଭାରତ ଯାତ୍ରାକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି | ସେହି ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | ଭାରତୀୟ ବୋର୍ଡ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବ ଯାହା ଏକ କଠୋର ବାୟୋ-ବବୁଲ୍ ଅଧୀନରେ ଯୋଜନା କରାଯାଉଥିବା ଏକ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ସୂଚୀ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବ |

ହ୍ white ାଇଟ-ବଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ତିନୋଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଦୁଇକୁ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବୁଧବାର ଦିନ TOI ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ତିନିଟି ଟେଷ୍ଟ, ତିନି ଦିନିକିଆ ଏବଂ ଚାରି ଟି -20 ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା।

ବିସିସିଆଇର ଶୀର୍ଷ ସୂତ୍ର ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ ସିଏସ୍ଏକୁ ସିରିଜ୍କୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିପାରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିବୁ।

Reference :

Variant B.1.1.529

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *